میزان عیدی کارگران و کارمندان دولت برای عید ۱۴۰۰

حسین ذوالنوریان

عیدی1400

به روزرسانی شده با عنوان میزان عیدی ۱۴۰۰

کارمندان دولت، بازنشستگان کشوری، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که حدود یک دهم جمعیت کشور را تشکیل می دهند که معمولا عیدیشان تا نیمه اول اسفند پرداخت می شود . عیدی و پاداش آخر سال، فقط به اقشار فوق الذکر تعلق نمی گیرد و کارگران فصلی، کارمزدی، موقت و پاره وقت هم می توانند به نسبت ایام کارکرد، از این مزایا استفاده کنند.

به روزرسانی شده در ۱۲ مهر ۱۳۹۹

پیش بینی عیدی کارکنان در سال ۱۴۰۰

در جریان تدوین لایحه بودجه سال آینده ، دولت پاداش پایان سال کارکنان (عیدی) برای انتهای سال ۹۹ و عید سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان پیش‌بینی کرده است.

لازم به ذکر است که مبلغ قطعی میزان عیدی باید به تصویب هیات وزیران برسد.

مبلغ عیدی کارکنان در سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۷۸ هزار تومان پیش‌بینی شده بود که در نهایت در زمان تصویب و پرداخت ۱۲۰ هزار تومان به آن اضافه شد. عیدی برای کارکنان در سال ۱۳۹۹  نیز در بودجه نیز ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده بود. منبع: فارس

انتهای پیام /


جدول ریز کارکرد حقوق و دستمزد سال ۹۷

 • پایه حقوق و مزایا با مبنای ۳۰ روزه: ماهانه ۱۱ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۵۷۳ ریال
 • کمک هزینه مسکن کارگران سال ۹۷: ماهانه ۴۰۰ هزار ریال (روزانه ۱۳۳۳۳ ریال)
 • کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار کارگران سال ۹۷: ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال
 • کمک عائله مندی یک فرزند کارگران سال ۹۷: ۱ میلیون و ۱۱۴ هزار و ۵۷ ریال
 • عیدی و پاداش: ۱ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۷۶۲ ریال
 • مزایای پایان کار (سنواخت خدمت): ۹۲۸ هزار و ۳۸۱ ریال
 • مرخصی بابت یک ماه در سال ۹۷: ماهانه ۱۲ میلیون و ۶۴۰ هزار و ۵۷۳ ریال
 • حق شیفت ۱۰ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر: ماهانه ۱ میلیون و ۱۱۴ هزار و ۵۷ ریال
 • حق شیفت ۱۵ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر  و شب: ماهانه ۱ میلیون و ۶۷۱  هزار ریال
 • حق شیفت ۲۲.۵ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت : ماهانه  ۲  میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۲۹ ریال
 • حق شیفت ۳۰ درصد درازای ۳۰ روز شیفت ثابت : ماهانه ۳ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۲۰۱ ریال
 • سقف معافیت مالیاتی پایه حقوق کارگران سال  ۹۶:  ماهانه ۲۳ میلیون ریال
 • حقوق یک ساعت کار عادی با مبنای حداقل دستمزد: ۵۰ هزار و ۶۶۲ ریال
 • مبلغ یک ساعت اضافه کاری با مبنای حداقل دستمزد: ۷۰ هزار و ۹۲۷ ریال
 • حداقل عیدی سال ۹۷  کارگران: ۲۲ میلیون و ۲۸۱ هزار ریال
 • حداکثر   ”     سال ۹۷ کارگران: ۳۳ میلیون و ۴۲۱ هزار ریال

درباره پایه سنوات و کمک عائله مندی

 • پایه سنوات در صورت داشتن ۱۲ماه سابقه کار و با گذشت یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی، روزانه ۱۷ هزار ریال است و مزد ثابت محسوب می شود.
 • کمک عائله مندی، در صورت داشتن ۷۲۰ روز سابقه بیمه، مشروط بر این که سن فرزندان از ۱۸ سال کم تر باشد، قابل پرداخت است.
 • ماخذ محاسبه ریالی مبلغ ۱ ساعت اضافه کار، عیدی ، سنوات ،پاداش افزایش تولید،فوق العاده ماموریت در کارگاه هایی که فاقد طرح  طبقه  بندی مشاغل هستند، مزد ثابت است (ماده ۳۶  قانون کار).

شرایط پرداخت عیدی ۹۸

پرداخت عیدی و پاداش آخر سال، لطف کارفرما به کارگر نیست. طبق قانون کار، کارفرما چه دولتی و چه خصوصی، موظف به پرداخت عیدی به نسبت ایام کارکرد کارگر بوده و کارگران در صورت عدم دریافت آن، مجاز به شکایت از کارفرما در اداره کار محل اشتغال هستند که هیات حل اختلاف کارگری و کارفرمایی محسوب می شوند.

در نظر داشته باشید که به اندازه ۱ سال اشتغال کامل در یک کارگاه، معادل ۶۰ روز آخرین حقوق و دستمزد روزانه به عنوان مبلغ پاداش سالانه  پرداخت می  شود. حداقل و حداکثر پاداش  آخر سال، بین ۲ تا ۳ ماه است. همان طور  که در ابتدا گفتیم کارگری که حتی ۴ ماه در یک کارگاه مشغول به کار بوده است، می تواند درخواست پاداش آخر سال کند. ملاک  پرداخت عیدی ، ۴ ماه حقوق است و به نسبت ایام کارکرد، به وی مزایای آخر سال تعلق می گیرد.

اگر شما با حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۷ که ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود، درکارگاهی مشغول به کار باشید، حداقل ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و حداکثر ۳ مییون و ۳۰۰ هزار تومان پاداش آخر سال دریافت می کنید. چون هر دریافتی ماهانه  کارگران، تا سقف ۲۳ میلیون ریال، از پرداخت مالیات معاف است، لذا اگر  حداکثر پاداش را بر اساس حقوق ثابت ۱ میلیون صد هزار تومانی دریافت کنید، بایستی ۱ میلیون ریال مالیات بدهید.

 عیدی و پاداش کارگران پاره وقت در اسفند ۹۷

ماده ۳۹ قانون کار می گوید که اگر شما با کارفرمایی به صورت پاره وفت و کم تر مدت ساعت قانونی همکاری  داشتید، به نسبت ساعت کار (حتی اگر کم تر از ۴۰ ساعت در هفته بوده  باشد)، مزایای آخر سال به شما تعلق می گیرد.

 عیدی و پاداش کارگران ساعتی در  اسفند ۹۷

کارگر ساعتی، کارکرد ماهانه ثابت ندارد و حداقل  ساعت کار روزانه که قانون کار مشخص کرده است را پر نمی کند. اما عیدی به او نیز تعلق  می گیرد. ملاک  محاسبه، میانگین  حقوق دریافتی کارگر ساعتی در ۹۰ روز آخر خدمت است. یعنی اگر شما به صورت ساعتی با کارفرمایی کار کردید و آخرین دریافتی شما، مربوط به پاییز ۹۷ است، میانگین حقوق پاییز محاسبه شده و بر آن مبنا، عیدی شما قابل پرداخت خواهد بود.

عیدی و پاداش کارگران فصلی و اخراجی و مستعفی

کارگران ساختمانی و کشاورزی که در زمره کارگران فصلی هستند، یا هر کارگری که به صورت فصلی کار می کند، مشمول دریافت پاداش است.  اگر کم تر از ۱۲ ماه مشدر کارگاهی مشغول به کار بودید، مبنای پرداخت پاداش آخر سال شما، ۶۰ روز و به اندازه روز های کارکرد در کارگاه است. اگر از کارگاه، استعفا داده یا اخراج شدید، به نسبت مدت کارکرد، مستحق دریافت پاداش آخر سال هستید.

 عیدی کارگران برای مرخصی استعلاجی

توجه داشته باشید که پاداش به مرخصی استعلاجی که به تایید سازمان تایین اجتماعی رسیده باشد، تعلق می گیرد. چرا که جزء سنوات خدمتی و سابقه کار کارگر منظور شده و به همین خاطر، مشمول دریافت پاداش است. هم چنین حق اولاد و بن و سنوات هم برای مرخصی استعلاجی باید پرداخت شود.

میزان عیدی کارگران در ۱۰ سال اخیر

 • کف و سقف عیدی سال ۸۷: ۲۰۰/ ۴۳۹ تومان تا ۸۰۰/ ۶۵۸ تومان با حداقل دستمزد ۲۱۹ هزار تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۸۸: ۰۰۰/ ۵۲۷ تومان تا ۵۰۰/ ۷۹۰ تومان با حداقل دستمزد ۵۰۰/ ۲۶۳ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۸۹: ۰۰۰/ ۶۰۶ تومان تا ۰۰۰/ ۹۰۹ تومان با حداقل دستمزد ۰۰۰/ ۳۰۳ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۰: ۶۰۰ / ۶۰۶ تومان تا ۰۰۰/ ۹۹۰ تومان با حداقل دستمزد ۳۰۰/ ۳۳۰ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۱: ۴۰۰/ ۷۷۹ تومان تا  ۰۰۰/ ۱۶۹/ ۱ تومان با حداقل دستمزد ۷۰۰/ ۳۸۹ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۲: ۲۵۰/ ۹۷۴ تومان تا  ۳۷۵/ ۴۶۱/ ۱ تومان با حداقل دستمزد ۱۲۵ / ۴۸۷  تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۳: ۸۰۰/  ۲۱۷/ ۱ تومان تا  ۸۰۰/ ۸۲۶/ ۱ تومان با حداقل دستمزد ۹۰۰/ ۶۰۸ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۴: ۸۶۰/ ۴۲۴/ ۱ تومان تا ۲۹۰/ ۱۳۷/ ۲ تومان با حداقل دستمزد ۴۲۵/ ۷۱۲ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۵: ۳۲۸/ ۶۲۴/ ۱ تومان تا ۴۹۲/ ۴۳۶ /۲ تومان با حداقل ستمزد ۱۶۴/ ۸۱۲ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۶: ۸۶۲/ ۸۵۹/ ۱ تومان تا ۷۹۳/ ۷۸۹/ ۲ تومان با حداقل دستمزد ۹۲۱/ ۹۲۹ تومان
 • کف و سقف   ”     سال ۹۷: ۵۳۸/ ۲۲۲/ ۲ تومان تا ۸۰۷/ ۳۳۳/ ۳ تومان با حداقل دستمزد ۰۲۶/ ۱۱۱/ ۱ تومان

پیش بینی عیدی کارگران در سال ۹۸

همان طور که در فهرست بالا مشاهده می کنید، کف و سقف پاداش سالانه کارگران، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق و دستمزد تعین می شود. طبق قانون کار، کف و سقف میزان عیدی سالانه کارگران، ۲ تا ۳ برابر حداقل دستمزدی است که سالانه توسط شورای عالی کار تعیین می کند.

اگر حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸، ۴۰ درصد افزایش پیدا کند، حقوق پایه به ۱ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان افزایش خواهد یافت و عیدی کارگران در سال ۹۸، بین ۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۶۶۶ هزار  تومان خواهد بود. با این حساب، اگر تا ۲ برابر حداقل حقوق ماهانه سال ۹۸، از پرداخت مالیات معاف باشد (با فرض حداقل حقوق ۱.۵ میلیون تومانی، ۳۰ میلیون ریال معافیت ماهانه از پرداخت مالیات)، ۱ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان، سقف عیدی کارگران در سال ۹۸، مشمول مالیات است.

عیدی سال ۹۸ کارکنان دولت

طبق اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه، عیدی کارکنان دولت، ۸۹۸ هزار و پانصد تومان بود که این مبلغ به همراه حقوق بهمن ماه ۹۷ کارکنان، به حساب میلیون ها کارمند، واریز شد. دولت در سال ۹۸، برای عیدی کارکنان در اسفند ۹۸، بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کرده است. عیدی کارکنان دولت در سال ۹۸ نیز حدود یک میلیون و هفتاد و هشت هزار تومان پیش بینی شده است.

عیدی سال ۹۸ بازنشستگان کشوری

عیدی ۱ میلیون و ۴۲۱ هزار بازنشسته کشوری، هفته سوم بهمن ۹۷ به حساب آن ها واریز شد. امسال، عیدی بازنشستگان کشوری، زود تر از موعد پرداخت حقوق بهمن ماه، به حساب آن ها واریز شد.

عیدی سال ۹۸ بازنشستگان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، در نیمه اول اسفند ماه ۹۷، به قریب به ۳ میلیون بازنشسته و مستمری بگیر، بیش از ۳  هزار میلیارد تومان عیدی پرداخت کرد. مبلغ این عیدی ۱۰ میلیون ریال بود. اگر به هر دلیلی دریافت نکرده اید، به tamin.ir رجوع کنید.

عیدی سال۹۸  فرهنگیان

عیدی فرهنگیان طبق مصوبه هیات وزیران، ۱۰ میلیون ریال است و به همه کارمندان رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت، تعلق گرفت .

عیدی سال ۹۸ معلولان و زنان سرپرست خانوار

عیدی معلولان و زنان سرپرست خانوار، تا ۲۹ اسفند ۹۷ به حساب آن ها واریز می شود. قرار است، هر خانواده به اندازه مستمری که دریافت می کند، به همان میزان نیز عیدی ۹۷ را دریافت کند و مبلغش، به اندازه ۱ ماه مبلغ مستمری خواهد بود. اخرین هفته اسفند ۹۷، زمان پرداخت این عیدی خواهد بود.

آنچه باید درباره پاداش و عیدی ۹۸ بدانیم

 • عیدی ، طبق قانون کار، یک حق کارگر است و لطف کارفرما به او محسوب نمی شود.
 •    ”     هر سال، بر مبنای حداقل حقوق و دستمزد همان سال تعیین و قابل پرداخت است.
 • از مبلغ عیدی ، حق بیمه موضوع ماده ۸۹ قانون تامین اجتماعی (سهم درمان) کسر نمی شود.
 • اگر مستمری شما در سال ۹۷ دایر شده است (مثلا اواسط پاییز)، به نسبت ماه های دریافت مستمری، عیدی خواهید گرفت.
 • اگر سوابق پرداخت حق بیمه شما قبل از بازنشستگی، کم تر از ۱۲۰ ماه باشد، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه، عیدی دریافت می کنید.
 • همه کارگاه هایی که مشمول قانون کار هستند، باید به کارگران خود، به نسبت ۱۲ ماه کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد، عیدی بدهند.سقف آن، نباید از ۹۰ روز حقوق روزانه، بیش تر شود.
 • عیدی به بیمه شده اختیاری تعلق نمی گیرد.
 • پاداش اخر سال ۹۷ بیمه شده تامین اجتماعی که با ۱۵ سال سابقه کار بازنشسته شده است، نیم میلیون تومان است.
 • پاداش اخر سال ۹۷ همسر دائم بیمه شده، معادل ۵۰ درصد پاداش است.
 • پاداش آخر سال ۹۷ به مدت زمان زایمان تعلق می گیرد. اگر خانم کارگری، امسال، زایمان کرده باشد و ۴ ماه سر کار بوده و ۶ ماه هم طبق قانون مرخصی زایمان گرفته است، میزان پاداش آخر سال ۹۷ او ، ده دوازدهم  است یعنی حداقل  یک میلیون و ۸۵۳ هزار تومان تا حداکثر دو میلیون و ۷۷۸ هزار تومان.

.


میزان عیدی کارگران [ فصلی ٬کارمزدی و موقت ] و کارمندان دولت در سالی که گذشت

مبلغ عیدی کارگران در سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ طبق اعلام سخنگوی کانون عالی شوراهای اسلامی کار حداقل  ۲  میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و حداکثر ۳ میلیون و ۳۳۷ هزار تومان است. مبلغ عیدی کارگران در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ معادل حداقل دستمزد کارگران بود و ۱ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان تعیین گردید که امسال با ۱۰۰ درصد افزایش به ۲  میلیون و ۲۲۲ هزار تومان رسیده است.

طبق قانون کار٬ کارفرمایان موظفند معادل حداقل ۲ ماه و حداکثر ۳ ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگران پرداخت کنند. بررسی نمودار عیدی و پاداش آخر سال کارگران از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ نشان می دهد که سالانه حداقل ۲۰ درصد به عیدی اضافه می شود و افزایش  ۱۰۰ درصدی نشان دهنده وضعیت اقتصادی  نامناسب جامعه زخمتکش کارگران ایران در سال سخت ۹۷ است. عیدی و پاداش آخر سال کارگران مشمول قانون کار در سقف و کف تعیین شده از مالیات معاف است.

معمولا کارفرمایان به دلیل ازدحام بانکی و گرفتاری های روزهای  پایانی سال٬ عیدی و پادش کارکنان خود را با حقوق بهمن ماه یا دی ماه واریز می کنند تا تسهیلی برای مدیریت هزینه کارکنان با وضعیت رکود تورمی امروز اقتصاد ایران باشد. البته اختصاص سبد حمایت غذایی دولت از کارگران در سال ۹۷  هنوز اجرایی نشده است و تا کنون بسته های حمایتی غذایی به کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی عملیاتی  نشده و از این بابت انتقاداتی به این بسته وارد شده است. طرح هم سان سازی عیدی و پاداش بازنشستگان تامین اجتماعی نیز تا پایان سال ۹۷  عملیاتی  خواهد شد.

میزان عیدی و پاداش کارگران در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶

میزان عیدی و پاداش کارگران در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶

عیدی و پاداش کارگران در سال مالی منتهی به اسفند ماه ۹۶ حداقل یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و حداکثر ۲  میلیون و ۷۸۰  هزار تومان تعیین شده بود. طبق اعلام  وزارت کار در دی ماه سال ۹۶ جدول ریز کارکرد حقوق  و دستمزد کارکنان به این شرح بود:

 • پایه حقوق و مزایا با مبنای ۳۰ روزه: ماهانه ۹ میلیون و ۳۹۹ هزار ریال
 • کمک هزینه مسکن کارگران سال ۹۶: ماهانه ۴۰۰ هزار ریال
 • مزد سنواتی کارگران در سال ۹۶: ماهانه ۵۱۰ هزار ریال
 • کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار کارگران سال ۹۶: ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال
 • کمک عائله مندی یک فرزند کارگران سال ۹۶: ۹۲۹ هزار ریال
 • عیدی و پاداش: ۱ میلیون و ۵۹۴ هزار ریال
 • مزایای پایان کار (سنواخت خدمت): ۷۷۴ هزار ریال
 • مرخصی بابت یک ماه در سال ۹۶: ماهانه ۹ میلیون و ۳۹۰ هزار ریال
 • حق شیفت ۱۰ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر: ماهانه ۹۲۹ هزار ریال
 • حق شیفت ۱۵ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت صبح و عصر  و شب: ماهانه ۱ میلیون و ۳۹۰  هزار ریال
 • حق شیفت ۲۲.۵ درصد در ازای ۳۰ روز شیفت : ماهانه  ۲  میلیون و ۹۲ هزار ریال
 • حق شیفت ۳۰ درصد درازای ۳۰ روز شیفت ثابت : ماهانه ۳ میلیون و ۲۵۴ هزار ریال
 • سقف معافیت مالیاتی پایه حقوق کارگران سال  ۹۶:  ماهانه ۲۰ میلیون ریال
 • حداقل عیدی سال ۹۶  کارگران: ۱۸ میلیون و ۵۹۸ هزار ریال
 • حداکثر   ”     سال ۹۶ کارگران: ۲۷ میلیون و ۸۹۷ هزار ریال

عیدی و پاداش کارگران

جزییات مقایسه عیدی و پاداش اخر سال کارگران و مشمولان قانون کار ۱۰ سال اخیر

 • سال ۱۳۸۷: حداقل مزد ماهانه ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار ریال                       حداقل عیدی ۴۳۹ هزار و ۲۰۰ هزار تومان                حداکثر عیدی  ۶۵۸  هزار و ۸۰۰ تومان بود.
 • سال ۱۳۸۸: حداقل مزد ماهانه ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار ریال                       حداقل   ”     ۵۳۷ هزار و ۴۰ تومان                       حداکثر   ”     نیز ۷۹۰  هزار و ۵۶۰  تومان بود.
 • سال ۱۳۸۹: حداقل مزد ماهانه ۳ میلیون و ۳۰ هزار ریال                         حداقل   ”     ۶۰۶ هزار تومان                              حداکثر   ”     نیز ۹۰۰ هزار تومان بود.
 • سال ۱۳۹۰: حداقل مزد ماهانه ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۳۰۰ ریال               حداقل   ”     ۶۶۶ هزار تومان                              حداکثر    ”     ۹۹۹  هزار  تومان بود.
 • سال ۱۳۹۱ حداقل مزد ماهانه ۳ میلیون و ۸۹۷ هزار ریال                         حداقل   ”     ۷۷۹ هزار تومان                              حداکثر   ”     ۱ میلیون و ۶۹۱ هزار تومان بود.
 • سال ۱۳۹۲ حداقل مزد ماهانه ۴میلیون و ۸۷۱ هزار و ۲۵۰ ریال                 حداقل   ”     ۹۷۴۲۵۰ تومان                              حداکثر   ”     ۱ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۳۷۵  تومان بود.
 • سال ۱۳۹۳ حداقل مزد ماهانه ۶ میلیون و ۸۹  هزار ریال                         حداقل   ”     ۱ میلیون و ۲۱۷ هزار  تومان               حداکثر   ”     نیز ۱ میلیون و ۸۲۶ هزار تومان بود.
 • سال ۱۳۹۴ حداقل دستمزد ماهانه ۷ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۲۵۰ ریال بود      حداقل   ”     ۱ میلیون و ۴۲۴  هزار و ۸۶۰ ریال        حداکثر   ”     نیز ۲ میلیون و ۳۷۲  هزار و ۲۹۰ ریال تعیین شد.
 • سال ۱۳۹۵ حداقل دستمزد ماهانه ۸ میلیون و ۱۲۱  هزار و ۶۴۰ ریال بود     حداقل   ”     ۱ میلیون و ۶۲۴  هزار و ۳۲۸ تومان      حداکثر   ”     نیز ۲ میلیون و ۴۳۶هزار و ۴۹۲ تومان تعیین شده بود.

قانون پرداخت پاداش و عیدی کارگران

طبق قانون پرداخت پاداش و  عیدی کارگران که مسوب بیست و هشتم آبان ماه سال هزار و سیصد و شصت و نه است و مصوب اصلاحی آن به تاریخ سی مرداد ماه ۱۳۷۰ هجری شمسی٬ کارفرمایان موظف به پرداخت عیدی و پاداش هستند.

طبق ماده واحده این قانون مهم که از قوانین کار مورد تایید وزارت تعاون٬  کار و رفاه اجتماعی است٬ کلیه کارگاه هایی که مشمول قانون کار هستند٬ موظفند به هر  یک از کارگران خود به نسیت یک سال کار متعادل شصت روز آخرین مزد٬ به عنوان عیدی و پاداش پرداخت کنند.  نکته ای که باید توجه داشت آن است که مبلغ پرداختی عیدی و پاداش سالانه کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل  مزد روزانه قانونی تجاوز کند. یعنی میزان پرداختی معادل ۲ تا ۳ ماه حقوق است.

۴  تبصره در این زمینه مهم است که کارگران و کارمندانی که مشمول قانون کار هستند به آن توجه داشته باشند:

 • مبلغ پرداختی به کارمندانی که کم تر از ۱۲ ماه در کارگاه کار کرده اند٬ بایستی به ماخذ شصت روز مزد و نسبت به ایام کارکرد در سال محاسبه شود. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در بالا تجاوز کند.
 • در کارگاه هایی که مطابق رویه جاری کارگاه٬ بیش از مبالغ فوق پرداخت کنند٬ عرف کارگاه معتبر  خواهد بود و می توانند کارفرمایان این موضوع را در هزینه های قابل قبول مالیاتی در اظهارنامه سالانه قید کنند.
 • موضوع دیگری که باید توجه داشت این است که رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای این قانون٬ در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در فصل حل اختلاف قانون کار است.
 • این قانون از زمان تصویب٬ جایگزین لایحه قانونی تامین منافع کارگران مشمول قانون سهیم کردن در منافع کارگاه های صنعتی و تولیدی مصوب ۱۳۴۱ می  شود.

فصل نهم قانون کار : مراجع حل ختلاف

در فصل نهم قانون کار مصوب آبان ماه ۱۳۶۹ درباره مراجع حل اختلاف کارگران و کارفرمایان چه در زمینه پاداش و عیدی سالانه و چه موضوعاتی مثل بیمه اجباری و بیمه بیکاری و روابط کاری توضیح  داده  است. طبق ماده  ۱۵۷ قانون کار٬ هر  نوع اختلاف فردی به کارگر و کارفرما یا کارآموز که ناشی از اجرای قانون و سایر مقرات شود٫ در مرحله اول از طریق  سازش مستقیم بین کارگر و کارفرما و یا نمایندگان آن ها در شورای اسلامی  کار ودر صورتی که شورای اسلامی کار در واحد تولیدی یا خدماتی نباشد٬ از طریق انجمن صنفی و یا نماینده قانونی کارگران و کارفرما حل و فصل می شود و در صورت عدم سازش٬ از طریق هیات های تشخیص و حل اختلاف رسیدگی می شود.

هیات حل اختلاف وزارت کار استانی شامل نماینده وزارت کار و نماینده کارگران و نماینده مدیران صنایع است. لذا مواردی که اختلافی برای پرداخت عیدی  و پاداش با کارفرما دارید٬ مراتب را به اداره تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی استان محل کار شرکت اطلاع داده و فرم های شکایت را تکمیل کنید.

پرسش و پاسخ های مرتبط با عیدی کارگران

آیا در صورت اتمام همکاری  کارگر در اواسط سال به وی حق سنوات و عیدی هم تعلق می گیرد؟

توجه داشته باشید که پرداخت پاداش و عیدی آخر سال کارگران مشمول قانون کار٬ بر اساس ۱۲ ماه کار مستمر نیست. بلکه به میزان کارکردی که داشته باشند٬ به آن ها عیدی و پاداش پرداخت خواهد شد. اگر شما ۶ ماه کار کردید٬ نصف کل پاداش و عیدی سالانه در همان سال مالی به شما تعلق خواهد گرفت. حتی اگر ۳ ماه هم در کارگاه های مشغول به کار بودید٬ یک چهارم کل پاداش و عیدی سالانه به شما پرداخت خواهد شد.

مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگاه های طرح طبقه بندی مشاغل چگونه است؟

مبنای محاسبه  عیدی و پاداش سالانه کلیه کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند٬ بر اساس مزد گروه و پایه یا مزد مبنا محاسبه می شود. اگر کارگاهی طرح طبقه بندی مشاغل ندارد٬ معیار٬ مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی خواهد بود.

مبنای پرداخت عیدی و پاداش اخر سال کارگران فصلی چگونه است؟

برای کارگران فصلی که مشمول قانون کار هستند٬ ماخذ شصت روز و به نسبت روزهای کارکرد سالانه محاسبه م یشود.  برای کارگران کارمزدی  نیز وجوه عیدی و پاداش پایان سال عبارت است از متوسط کارمزد دریافتی آن ها بر حسب مدت ایام کارکرد در سال مالی مربوطه.

میزان عیدی و پاداش کارگران پاره وقت چقدر است؟

طبق ماده سی و نه قانون کار٬ مزد و مزایای کارگانی که در کارگاه ها به صورت پاره وقت یا کم تر از ساعت قانونی ۴۰ ساعت در هفته هستند٬ به نسبت ساعات کار انجام یافته بوده و پرداخت می شود. بنابراین مبلغ عیدی و پاداش کارگران پاره وقت در سال ۹۷ بر اساس میزان کارکرد و در بازه کف و سقف اعلامی خواهد بود.

کارگران ساعتی چگونه عیدی دریافت کنند؟

کارگرانی که به صورت ساعتی در کارگاه هایی کار  کرده و مشمول قانون کار هستند و حقوق ثابت ندارند٬ میانگین حقوق ۹۰ روز آخر خدمت٬ مبنای پرداخت عیدی و پاداش خواهد بود.

عیدی آخر  سال کارمندان دولتی و خصوصی از نظر تعداد ماه فرق دارد؟

طبق قانون اسفند ماه ۱۳۷۰ مصوب مجلس شورای اسلامی٬ کلیه  کارگران مشمول قانون کار  اعم از  این که در بخش  خصوصی یا دولتی باشند٬ ۲ ماه عیدی آخر سال دارند.

کارفرما تعدیل نیرو کرده و بنده برج ۴ سال ۹۷ اخراج شدم و بیمه بیکاری می گیرم. آیا پاداش و عیدی به من تعلق می گیرد؟

کارگرانی که در طول سال از خدمت برکنار شده یا استعفا می دهند یا اخراج می شوند یا بازنشسته می شوند نیز نسبت به مدت کارکرد خود عیدی و پاداش خواهند گرفت.

آیا حق  ماموریت و سختی کار و بدی آب و هوا نیز در محاسبه عیدی آخر سال محاسبه  خواهد شد؟

بله. توجه داشته باشید که مزایایی که کارکنان در کارگاه های مشمول قانون کار در ارتباط با شغل دریافت می کنند٫ از اجزا مزد بوده و لذا فوق العاده شغلی و بدی آب و هوا و امثالهم همه در محاسبه عیدی و پاداش لحاظ خواهد شد.

آیا حق اولاد و عائله مندی و کمک  هزینه مسکن و بن خواربار در پرداخت عیدی محاسبه می شود؟

مزایای رفاهی و انگیزشی در محاسبه عیدی لحاظ نمی شود.

آیا کارفرما می تواند عیدی و پاداش را در اردیبهشت سال بعد پرداخت کند؟

طبق قانون کار٬ کارفرمایان موظف هستند تا عیدی و پاداش کارمندان مشمول قانون کار را در پایان همان سال مالی پرداخت کنند مگر اینکه با کارگران توافق کرده باشند. اگر کارفرمایی از پرداخت عیدی و پاداش سالانه کوتاهی کند و توافقی هم بین کارگر و کارفرما منعقد نباشد٬ کارگر می تواند مراتب را طی یک شکایت مکتوب به  منظور مطالبه عیدی در اداره کار استان محل استقرار کارگاه خود ثبت کند و پیگیری قانونی انجام دهد.

من اول مرداد ماه ۹۷ به استخدام یک کارگاه تولیدی پوشاک در آمدم و اول آذر ماه ۹۷ از کار خارج شدم. آیا به بنده نیز عیدی و پاداش تعلق می گیرد؟

چون شما کارگر عزیز به مدت ۴ ماه در این کارگاه مشغول به کار بودید٫ لذا یک سوم مبلغ کل عیدی و پاداش سالانه به شما تعلق خواهد گرفت و کارفرما موظف به پرداخت آن است. تعدیل نفرات و امثالهم نیز مانع از تعهد کارفرما به وظایفش نخواهد بود.

آیا به بیمه بیکاری ماهانه نیز پاداش و عیدی تعلق می گیرد؟

خیر. بیمه بیکاری از شمول پاداش و عیدی مستثنی است.

بنده تحصیلات دکترا دارم و ۶ ماه در کارگاهی مشغول به کار بودم. آیا عیدی معادل درجه دکترا به بنده پرداخت خواهد شد؟

توجه داشته باشید در صورتی که در کارگاه شما طرح  طبقه  بندی مشاغل اجرا شده باشد٬ دستمز بر اساس شغل شما و نه تحصیلات دانشگاهی و سوابق علمی پرداخت خواهد شد. برای شما که شش ماه سابقه کاری دارید٬ یک دوم کل عیدی و پاداش در بازه کف و سقف اعلامی تعلق خواهد گرفت.

آیا به اضافه کاری های ماهانه نیز عیدی تعلق می گیرد؟

عیدی به میزان کارکرد روزانه کارگر بستگی دارد.

عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در سالی که گذشت چه زمانی پرداخت شد؟

زمان دقیق پرداخت عیدی  بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ هنوز اعلام نشده است اما سال ۹۶ از ۱۵ تا ۲۳ اسفند ماه بر  اساس حروف الفبا پرداخت گردید و زمان بندی آن به شرح زیر بود:

 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با غ و د و ن و م آغاز  می شود ۱۵ اسفند ۹۶ پرداخت شد.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با ک و دال و ش و ع آغاز می شود ۱۶ اسفند ۹۶ پرداخت شد.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با گ و ل و ه و ی آغاز می شود ۱۷ اسفند پرداخت گردید.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با ط و خ و س و ط و ر و ف آغاز می شود ۱۹ اسفند پرداخت شد.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با ح و ق و ض و ز و ر و ص و ح و چ بود ۲۰ اسفند ۹۶ پرداخت گردید.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با ب پ ت و ث و ب و ا آغاز می شد ۲۱ اسفند ۹۶ واریز شد.
 • کسانی که حرف اول نام خانوادگی آن ها با آ آغاز می شد ۲۲ اسفند ۹۶ پرداخت شد.

هموطن گرامی اگر شما هم برای دریافت پادش و حقوق سالانه با پرسشی روبرو هستید  مراتب را کامنت کنید یا از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی سوال کنید. یادتان باشد که کارگران مشمول قانون تامین اجتماعی٬ مشمول قانون کار نیستند (مثلا کارگران بیمه اختیاری (خویش فرما یا صاحبان مشاغل ) ) اما مشمولان قانون کار٬ مشمول قانون تامین اجتماعی هستند (مثلا کارگران بیمه اجباری).

نوشته میزان عیدی کارگران و کارمندان دولت برای عید ۱۴۰۰ اولین بار در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره پدیدار شد.

به روزرسانی شده با عنوان میزان عیدی ۱۴۰۰  کارمندان دولت، بازنشستگان کشوری، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که حدود یک دهم جمعیت کشور را تشکیل می دهند که معمولا عیدیشان تا نیمه اول اسفند پرداخت می شود . عیدی و پاداش آخر سال، فقط به اقشار فوق الذکر تعلق نمی
نوشته میزان عیدی کارگران و کارمندان دولت برای عید ۱۴۰۰ اولین بار در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره پدیدار شد.

95 پاسخ

 1. I got this web page from my pal who told me regarding this web page and now this time I am visiting this site and reading very informative content at this time.| Marne Gerhard Merdith

 2. The pictures and the program of the tour look great! I would like to repeat the exact same tour. Seville is known for the cradle of tapas and flamenco and therefore it is the place to be in Spain whenever you are up for such experiences. May not be the best place in the world in terms of sightseeing, but definitely good in terms of food and night life. Evita Caryl Andel

 3. Bagi segala para pemain pasti diharuskan miliki sedikit pemahaman perihal cara cermat. Menang main game mpo slot online di situs Mpo Slot Online. Sebelum taruhan kau mainkan. Jarang kali banyak pemain tidak berimajinasi perihal hal yang demikian. Hampir semua lazimnya pemain hanya berharap terdapatnya suatu kemujuran di dalam tiap-tiap-tiap spin yang dilakukan. Krissy Cosme Durwin

 4. Negatif SEO ile rakiplerinizin sitelerini kolaylıkla alt sıralara düşürebilir ve siz rakiplerinizin yerine geçebilirsiniz.

  Sizler için sevmediğiniz yada rakip sitelerinize ANTİ
  SEO çalışması yani Negatif SEO çalışması yapabilirim.

  With negative SEO, you can easily lower your competitors’ sites and you can replace
  your competitors.
  I can do ANTI SEO work, that is, Negative SEO work for you or your competitor sites
  that you do not like.

 5. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of unique content I’ve either created
  myself or outsourced but it appears a lot
  of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any ways to help protect against content from being
  ripped off? I’d really appreciate it.

  Here is my web blog: cialis europe online

 6. İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu İzmir oruspu çocuğu

 7. Instagram takipçi satın alma için izleyeceğiniz adımlar ile sizde garantili yükseliş yaşarken takipçim düşecek mi gibisinden telaşlardan kaçınacak ve güvenilir yollarla Instagram takipçi satın al avantajlarını öğrenmiş olacaksınız.

 8. Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 9. Organik takipçi arttırmayı hedefleyen müşteriler:

  Takipçi satın almalı mıyız? Takipçi satın alırsak ne kadar sürede etkisini görürüz? İnsanlar takipçi sayısını arttırmak için takipci kullanımını seçiyor ve prestijli bir hesaba dönüşmek adına instagram takipçi satın al paketlerinden yararlanıyor. Sende indirimleri kaçırma ve instagram takipçi satın al!

 10. Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 11. Instagram takipçi satın al önemli bir aşamadır.

  İş sahipleri müşterilere yakından temas etmek ve dijital satışlarını da fiziksel ürünleri kadar pazarlamaya açık bir hale getirebilmek adına instagram takipçi satın alma stratejilerini kullanır. Güçlü ve kurumsal bir yapı olan takipbonus.com, en uygun fiyat garantisiyle instagram takipçi sayınızı arttırmaya ve sizi popüler bir sayfa haline getirmeye çabalar.

 12. Herkes takipçi sayısını yükseltmek ister.

  Takipbonus dijital sosyal medya ajansı takipçi ve beğeni sayılarını üst miktarlara taşıyarak organik kitlenizi istediğiniz miktarda çoğaltmayı hedefler. Dijital çözümleri ve etkileşim araçlarıyla tamamı güvenli araçlar tanıyan web sitemizden sizde tamamı organik ve parolasız takipçi satın alabilirsiniz!

 13. Kaliteli bir panel mi arıyorsun?

  İnstagram takipçi satışı için geliştirdiğimiz takipbonus güvenli bir araştırma hazırlıyor ve müşterilerin isteyeceği türden Organik etkileşim zincirleri kuruyor. Sabırsız bireyler içim süper hızlı takipçi kazandıran web sitemiz instagram takipçi satın al konusunda dünya markası olmuş durumda. Sizde en yüksek miktarda paketleri bile takipçi bonus üzerinden ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 14. Instagram takipçi satın alma için izleyeceğiniz adımlar ile sizde garantili yükseliş yaşarken takipçim düşecek mi gibisinden telaşlardan kaçınacak ve güvenilir yollarla Instagram takipçi satın al avantajlarını öğrenmiş olacaksınız.

  Günümüz teknolojisinde Instagram nimetlerini kullanıcılara açık kaynak sunduğu için tüm insanlık özgürce fotoğraflarını yayabiliyor, hikayelerini arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve karşılığında Beğeni, Yorum, Paylaşım gibi etkenlerle isimlerini duyurabiliyorlar. Elbette tüm bu adımlar öncesi takipçi sayınız en göze çarpan yerlerden birisi çünkü insanlar profilinizi ziyaret ettiği takdirde ilk göz atacakları yer kitleniz ve takip ettiğiniz kitle ortalamasıdır.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *