افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 1399 چقدر میباشد ؟

حسین ذوالنوریان

شیراز صبا

افزایش حقوق و عیدی کارگران در سال ۹۹ مثل روال همیشه، در روزهای پایانی سال در نشست شورای عالی کار با حضور نمایندگان بخش  خصوصی و دولت و سازمان تامین اجتماعی تعیین می شود. حداقل حقوق سال ۹۸ با بیش  از ۳۶ درصد افزایش به نسبت سال ۹۷، ۱ میلیون و ۵۱۶ تومان اعلام شد که ۴ میلیون ریال از سال قبل بیش تر بود. جمع دریافتی حداقل حقوق افراد مجرد با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، ۱۸ میلیون و ۶۸ هزار و ۸۲۰ ریال شد که به نسبت سال ۹۷، ۴۷ درصد افزایش یافت .

به روزرسانی شده در ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارگران به دنبال تصویب افزایش کمک هزینه مسکن

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، محمد شریعتمداری افزود : به دنبال تصویب افزایش حق مسکن کارگری در هیات د‌ولت مجلس در هفته های گذشته آن را تصویب کرد و امروز ۲۹ مرداد در هیات دولت مطرح و تصویب نهایی شد .

حق مسکن کارگران (با ۲۰۰ هزار تومان افزایش) از تیر ماه مبلغ آن از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت . با این افزایش ، متوسط حقوق و دریافتی کارگران امسال ۴۳۵۲ درصد افزایش پیدا کرد .


۱ تیر ۱۳۹۹

بخشنامه اصلاح مزد ۹۹ کارگران

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای بندهای (۷) و (۸) بخشنامه مزد سال ۱۳۹۹ را در تاریخ یکشنبه یکم تیر ماه سال ۹۹ به همه کارفرمایان و کارگاه های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

متن بخشنامه به شرح زیر است:

بخشنامه اصلاح مزد 99 کارگران


در فروردین امسال حقوق کارگران در جلسه دستمزد شورای عالی کار ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد و حداقل حقوق یک ماه کارگر(با یک فرزند و بدون سابقه در کارگاه) به ۲ میلیون و ۵۸۰ تومان افزایش یافت در جدول زیر به مبالغ بن کارگری، چایه سنوات ، حق مسکن ، حق خواروبار ، حق اولاد ، عیدی پاداش، سنوات، اضافه کاری ، تعطیلی و مرخصی و… اشاره شده است .

دستمزد کارگران سال۹۹

ردیف عنوان  مبلغ
۱ حقوق ماهیانه ۳۰ روزه   ۱۸,۳۵۴,۲۷۰ ريال
۲ حقوق ماهیانه ۳۱ روزه   ۱۸,۹۶۶,۰۷۹ ريال
۳ مزد روزانه ۹۹         ۶۱۱,۸۰۹ ريال
۴ بن کارگری ماهیانه     ۴,۰۰۰,۰۰۰ ريال
۵ پایه سنوات به ازای هر روز         ۵۸,۳۳۳ ريال
۶ پایه سنوات ماهیانه ۳۰ روزه     ۱,۷۴۹,۹۹۰ ريال
۷ حق مسکن ماهیانه     ۱,۰۰۰,۰۰۰ ريال
۸ حق خواربار ماهیانه مجرد             ۴۰۰ ريال
۹ حق خواربار ماهیانه متاهل             ۸۰۰ ريال
۱۰ حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال (یک فرزند)     ۱,۸۳۵,۴۲۷ ريال
۱۱ حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال (دو فرزند)     ۳,۶۷۰,۸۵۴ ريال
۱۲ حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال (سه فرزند)     ۵,۵۰۶,۲۸۱ ريال
۱۳ عیدی پاداش ۹۸ معادل ۶۰ روز حقوق برای هر سال   ۳۶,۷۰۸,۵۴۰ ريال
۱۴ عیدی پاداش ۹۸ معادل ۵ روز حقوق برای هر ماه     ۳,۰۵۹,۰۴۵ ريال
۱۵ سنوات خدمت معادل ۳۰ روز حقوق برای هر سال   ۱۸,۳۵۴,۲۷۰ ريال
۱۶ سنوات خدمت معادل ۲٫۵ روز حقوق برای هر ماه     ۱,۵۲۹,۵۲۳ ريال
۱۷ مزد هر ساعت کار عادی (برابر با مزد روزانه تقسیم بر ۷٫۳۳)         ۸۳,۴۶۶ ريال
۱۸ فوق العاده اضافه کاری ۱٫۴ برابر مزد عادی هر ساعت       ۱۱۶,۸۵۳ ريال
۱۹ فوق العاده شب کاری ۳۵% مزد ساعتی بابت هر ساعت         ۲۹,۲۱۳ ريال
۲۰ فوق العاده نوبت کاری برای ماه ۳۰ روزه (صبح عصر ۱۰ درصد حقوق ماهیانه)     ۱,۸۳۵,۴۲۷ ريال
۲۱ فوق العاده نوبت کاری برای ماه ۳۰ روزه (صبح عصر شب ۱۵ درصد حقوق ماهیانه)     ۲,۷۵۳,۱۴۱ ريال
۲۲ فوق العاده نوبت کاری برای ماه ۳۰ روزه (صبح شب و یا عصر شب ۲۲٫۵ درصد حقوق ماهیانه)     ۴,۱۲۹,۷۱۱ ريال
۲۳ تعطیل کاری هر ساعت (۴۰درصد مزد ساعتی )         ۳۳,۳۸۷ ريال
۲۴ مرخصی برای هر روز (بدون احتساب حق اولاد)       ۷۷۸,۴۷۶ ريال
۲۵ مرخصی برای هر روز (با احتساب یک فرزند )       ۸۳۹,۶۵۷ ريال
۲۶ مرخصی برای هر روز (با احتساب دو فرزند )       ۹۰۰,۸۳۷ ريال
۲۷ مرخصی برای هر روز (با احتساب سه فرزند )       ۹۶۲,۰۱۸ ريال

(جدول افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ برای مشاهده تصویر از جدول بالا اینجا کلیک کنید  )

حداقل حقوق پرداختی با احتساب سنوات و عیدی ماهیانه   ۲۷,۹۴۲,۸۳۸ ريال
اضافه می شود حق بیمه سهم کارفرما     ۴,۴۵۱,۴۸۲ ريال
حداقل هزینه حقوق   ۳۲,۳۹۴,۳۲۰ ريال
مجموع دریافتی کارگر مجرد  برای ماه ۳۰ روزه   ۲۳,۳۵۴,۲۷۰ ريال
مجموع دریافتی کارگر مجرد برای ماه ۳۰ روزه +پایه سنوات   ۲۵,۱۰۴,۲۶۰ ريال
مجموع دریافتی کارگر متاهل  برای ماه ۳۰ روزه + با یک فرزند   ۲۵,۱۸۹,۶۹۷ ريال
مجموع دریافتی کارگر متاهل برای ماه ۳۰ روزه + با دو فرزند   ۲۷,۰۲۵,۱۲۴ ريال
مجموع دریافتی کارگر متاهل  برای ماه ۳۰ روزه + با سه فرزند   ۲۸,۸۶۰,۵۵۱ ريال

گزارش بالا به روز رسانی شده در اردیبهشت ۹۹

حداقل و حداکثر عیدی کارگران سال ۹۹

میزان حداقل دستمزد و حقوق کارگر ۱٫۵۱۶٫۶۴۷ (یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان)

حداقل عیدی کارگران در پایان سال ۹۸ مبلغ ۳٫۰۳۴٫۰۰۰ ( ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان) حداقل عیدی به اندازه ۲ برابر حداقل حقوق (۶۰ روز کار)

حداکثر عیدی کارگران در پایان سال ۹۸ مبلغ ۴٫۵۵۰٫۶۴۷ ( ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۷ تومان ) سقف عیدی به اندازه ۳ برابر حداقل حقوق(۹۰ روز کار)

میزان عیدی کارمندان دولت سال ۹۹

میزان عیدی کارمندان دولت برای سال ۹۹ مبلغ ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان ( ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) که در یهمن ماه سال ۹۸ به حساب کارمندان واریز شد .

عیدی بازنشستگان سال ۹۹

میزان عیدی سال ۹۹ بازنشستگان تامین اجتماعی ، مبلغ ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان ( ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) تعیین شده است .

حداقل حقوق کارمندان در سال ۹۹ و میزان افزایش حقوق

میزان افزایش دستمزد کارمندان در سال ۹۹ بر اساس لایحه بودجه ای که در آذرماه ۹۸ به مجلس ارائه شد ۱۵ درصد نسبت به حداقل حقوق سال ۹۸ بود به عبارتی:

حداقل حقوق سال ۹۸ مبلغ ۱٫۵۱۶٫۸۸۲ تومان (یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان) + ۱۵ درصد =

حداقل حقوق در سال ۹۹ مبلغ ۱٫۷۴۴٫۰۰۰ تومان (یک میلیون و ۷۴۴ هزار تومان)

لازم به ذکر است جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل مزد کارگران با اینکه در روزهای پایانی اسفند ۹۸ هستیم ولی همچنان این جلسه برگزار نشده است .

حتما بخوانید : اخرین اخبار ها از اعلام حداقل حقوق ۹۹

سال گذشته شورای عالی کار تصمیم گرفت تا ۳۶٫۵ درصد و معادل ۴۰۰ هزار تومان حقوق کارگران افزایش پیدا کند و با توجه به افزایش ۳۶.۵ درصدی، پایه حقوق در سال ۹۹ به ۱ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید .

به گزارش اقتصاد شهروند، در شرایطی که تشکیل نشست کمیته مزد به هفته آخر اسفند ۹۸ موکول شده، گمانه‌زنی ها نشان می‌دهد که احتمالا حداقل دستمزد کارگری در محدوده ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان تعیین خواهد شد.


گزارش بالا به روز رسانی شده در ۶ اسفند ۹۸

اگر قرار باشد با توجه به رشد تورم در سال سخت تحریمی نود و هشت که افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین از ۲۳ آبان ۹۸ نیز کلکسیون فشارهای اقتصادی مردم را تکمیل کرد، شاهد افزایش حداقل حقوق کارگران در سال ۹۹ باشیم، احتمالا این میزان افزایش، کم تر از ۲۰ درصد سال ۹۸ نخواهد بود. البته پیشنهاد اولیه دولت در لایحه بودجه سال ۹۹، ۱۵ درصد است که به نظر می رسد  با واقعیت های اقتصادی  و تورم کمر شکن سال های پایانی دولت تدبیر و امید، هم‌خوانی نداشته باشد.

بنابراین، انتظار می رود که دولت، هم حقوق کارگران و هم  حقوق کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی را بیش از ۲۰ درصد افزایش داده و حداقل حقوق کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۳۹۹ ، بیش از ۲۰ میلیون ریال شود که بالاترین رقم در دهه نود هجری شمسی است.

ارائه انواع خدمات مالی و حسابرسی در موسسه حسابداری محاسبان تلاشگر خبره

آخرین خبرها از افزایش حقوق و عیدی کارگران و کارمندان در سال ۱۳۹۹

با توجه به  این که بیش  از ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر هستند ودر سال ۹۹ نیز با کاهش درآمد های نفتی و دلاری دولت و اتکا به مالیات، همچنان سال سخت تحریمی نود و هشت، ادامه می یابد، اوضاع اقتصادی قطعا بهتر از سال ۹۸ نخواهد بود. اگر چه پیش بینی می شود که وضعیت تولید در سال ۹۹، بهتر از سال ۹۸ باشد.

سازمان برنامه و بودجه طبق روال هر ساله، پیش از ارائه لایحه بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی  که اواسط آذر ماه انجام می شود، ضوابط مالی ناظر بر تنظیم  لوایح را تدوین و منتشر می کند. این ضوابط مالی، معیاری برای تهیه لایحه بودجه و داده های بودجه سال بعد خواهد بود که تکلیف دخل و خرج دولت را مشخص خواهد کرد.

بر مبنای ضوابط مالی ناظر بر تنظیم  لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ که قرار است یک لایحه به مجلس ارائه شود، میزان افزایش  حقوق کارمندان دولت و حداقل حقوق کارگران، پیش بینی شده و این افزایش  ها بایستی به تصویب هیات وزیران برسد. البته  هر تغییر و افزایشی که دولت در حقوق کارگران و کارمندان اعمال می کند باید به تایید و بررسی مجلس شورای اسلامی برسد.

حتما بخوانید : مالیات حقوق و دستمزد چیست ؟ ( نحوه محاسبه مالیات حقوق ۹۹ )

حداقل افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ ؛ ۱۵ درصد

در حال حاضر، دولت تدبیر  و امید حسن روحانی، افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت را مد نظر دارد. محمد بافر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود که احتمال کاهش تورم در روزهای پایانی سال رونق تولید وجود دارد و بر مبنای میزان تورم،‌ درباره افزایش  حقوق، تصمیم گیری می شود.

حداقل افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹: ۱۵ درصد

افرادیکه مشمول قانون کار هستند، افزایش حقوق آن ها بر اساس نظر اعضای شورای عالی کار تعیین می شود و دولت در این بین، یکی از ارکان تصمیم گیری است. در ضوابط مذکور، برای این قشر نیز افزایش  حقوق ۱۵ درصدی پیش بینی شده  است که به نظر می رسد با واقعیت های اقتصادی کشور،‌هم  خوانی نداشته باشد و حداقل ۲ برابر این رقم، کف خواسته نمایندگان جامعه کارگری در شورای  عالی کار خواهد بود.

پاداش پایان سال یا همان عیدی کارمندان نیز در بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است که نیاز به تصویب هیات وزیران دارد.

ضوابط مالی ناظر در تنظیم لایحه بودجه سال ۹۹

در پیوست شماره ۲ ضوابط مالی ناظر بر تنظیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و پیش بینی سال ۱۴۰۰ که دولت منتشر کرده است امده:

 • استخدام رسمی و پیمانی در کلیه دستگاه های کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، صورت می گیرد و اخذ تاییدیه سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تامین بار مالی قبل از صدور مجوز، الزامی است.
 • افزایض ضریب ریالی حقوق به طور متوسط ۱۵ درصد اعمال می شود. رقم قطعی ضریب، به تصویب هیات وزیران خواهد رسید. افزایش  حقوق مشمولین قانون کار (کارگران) نیز ۱۵ درصد تعیین می شود که باید به تصویب شورای عالی کار برسد.
 • سرانه اضافه کار کارکنان دولت در بودجه سال ۱۳۹۹، حداکثر معادل اعتبار سرانه اضافه کار در سال ۱۳۹۸ است.
 • اعتبار سرانه کمک های رفاهی مستقیم و غیر مستقیم کارکنان، حداکثر معادل اعتبار سرانه سال ۱۳۹۸ و پاداش یک ماهه معادل ۱ ماه حقوق و مزایای کارکنان دولت از محل صرفه جویی اعتبارات پیش بینی می شود.

روزهای سخت سال ۱۳۹۹

در حالی صحبت از متوسط افزایش حقوق کارکنان دولت و کارگران در سال ۱۳۹۹ در سطح ۱۵ درصد می شود که تورم نقطه ای در شهریور ماه سال ۹۸ از ۳۵ درصد عبور کرد و در نیمه دوم سال نود و هشت، خانوار ایرانی بایستی برای خرید کالا و خدمات، حداقل ۳۵ درصد بیش تر پول پرداخت کند و این رقم احتمالا در سال آینده بیش از ۴۰ درصد برسد که با افزایش حقوق ۱۵ تا ۲۰ درصدی، باز هم بر تعداد افرادی که زیر خط فقر هستند افزوده می شود.

البته دولت قرار است که با افزایش قیمت بنزین، یارانه نقدی خانواره های مشمول دریافت رایانه  نقدی ماهانه را حداقل ۵۵۰ هزار ریال افزایش دهد. دولت در سال ۱۳۹۹ هم با کسری بودجه و کاهش درآمد های نفتی و تداوم تحریم های روبرو است و کلید دار آینده کاخ سفید نیز هر کس که باشد، رویه قبل را ادامه می‌دهد.

مجموع کارمندان دولت اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که حقوق دریافت می کردند، ۲ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۸۲۹ نفر در سال ۱۳۹۷ بود که بیش از ۱ میلیون نفر، دریافتی کم تر از ۲۰  میلیون ریال داشتند.

من حیث المجوع، با توجه به کاهش تعهدات برجامی ایران و آغاز گام چهارم و کاهش درآمد های ارزی و محدود شدن تولید و سرمایه گذاری ارزی و رکود در صنایع اصلی مثل ساختمان، وضعیت بغرنجی را در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که سال ۱۴۰۰ برگزار می شود، برای میلیون ها شهروندی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، می‌توان پیش بینی کرد. مگر این که دولت در بسته های حمایتی، اقدامات عاجلی را در دستور کار قرار دهد.

حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹

حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹  اگر بین ۱۵ تا ۳۰ درصد به نسبت سال ۱۳۹۸ افزایش پیدا کند، میزان افزایش  حداقل حقوق و دستمزد روزانه و ماهانه کارگران مشمول قانون کار و حق اولاد کارگران در سال ۹۹، پایه سنواتی کارگران در سال ۹۹، بن کارگری در سال۹۹، عیدی و پاداش کارگران در سال ۹۹ و حق مسکن کارگران در سال ۹۹ را می‌توان بر اساس اعداد سال ۹۸، تخمین زد.

طبق اعلام شورای عالی کار در روز های پایانی اسفند ۹۷، حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال نود و هشت، با سی و شش درصد افزایش به نسبت مبلغ سال قبل، به ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان رسید. حداقل حقوق و دستمزد سال ۹۷، ۱ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان بود. افزایش حقوق سایر سطوح دستمزدی نیز ۱۳ درصد به علاوه ۲۶۱  هزار و ۱۱۸ تومان اعلام گردید.

حال اگر بر مبنای اطلاعاتی که دراین گفتار محاسبان تلاشگر خبره ارائه شد، بخواهیم پیش بینی افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۹ را ارائه کنیم، بایستی ضریب ۱۵ تا ۳۰ درصد را در ارقامی  که برای حقوق و دستمزد کارگران در سال  ۹۸ اعلام شد، اعمال کنیم. این فهرست را در نظر داشته باشید که احتمالا افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۹۹، ضریبی از این ارقام خواهد بود.

با این حساب،‌ حداقل مبلغ بیمه اجباری کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹، از ۵۴۰ هزار تومان سال ۹۸ به بیش از ۶۵۰ هزار تومان در سال ۹۹ خواهد رسید. البته ۷ درصد این رقم را باید کارگران و مابقی را کارفرما پرداخت کند. اما برای بیمه پردازان خویش فرما، حداقل شاهد افزایش ۱ میلیون ریال حق بیمه ماهانه در سال ۹۹ خواهیم بود که کمی کار را برای افراد خود اشتغال، سخت می‌کند.

 • حداقل حقوق و دستمزد روزانه کارگران در سال ۹۸: ۵۰۵ هزار و ۶۲۷ ریال
 • حداقل حقوق و دستمزد ماهانه کارگران در سال۹۸: ۱۵ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۲۲ ریال
 • حق اولاد یک فرزند در سال ۹۸: ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار  و ۸۸۲ ریال
 • حق اولاد دو فرزند در سال ۹۸:  ۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۷۶۴  ریال
 • پایه سنواتی کارگران در سال ۹۸: ۷۰۰ هزار ریال برای یک سال سابقه کار
 • حق مسکن کارگران در سال ۹۸:  ۱ میلیون ریال
 • بن کارگری کارگران در سال ۹۸: ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال
 • عیدی و پاداش ماهانه کارگران: ۱ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۱۳۴  ریال
 • حداقل دستمزد یک ساعت کار عادی در سال ۹۸: ۶۸ هزار و ۹۴۹ ریال
 • حداقل مزد یک ساعت اضافه کار در سال ۹۸: ۹۶ هزار و ۵۲۸ ریال
 • جمع دریافتی حداقل حقوق افراد مجرد: ۱۸ میلیون و ۶۸ هزار و ۸۲۰ ریال
 • مجموع حقوق و مزایا کارگران با ۲ فرزند: ۲۱  میلیون و ۸۰۲ هزار و ۲۵۶ ریال
 • عیدی و پاداش آخر سال کارگران: ۲ برابر حداقل حقوق دستمزد و پایه معادل حدود ۳۰ میلیون ریال
 • سقف دستمزد سال ۹۸ برای بیمه پردازان: ۷ برابر  حداقل حقوق و دستمزد پایه
 • حداقل مبلغ بیمه پردازی مجردی خویش فرمایی در سال ۹۸: ۳۰ درصد مجموع دریافتی مجردان معادل ۵۴۰ هزار تومان در ماه. (این رقم در سال ۹۷، حدود ۳۷۵ هزار تومان بود) که به نظر می رسد این رقم در سال ۹۹ به حدود ۶۵۰ هزار تومان افزایش یابد.

حتما بخوانید: همه چیز درباره بیمه بازنشستگی و محاسبه حقوق

جدول حقوق و مزایای سایر سطوح دستمزدی سال۹۸

 • میزان افزایش حقوق : ۱۳ درصد به علاوه ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۱۸۰ ریال
 • حق اولاد یک فرزند : ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ ریال
 • حق اولاد دو فرزند : ۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۷۶۴ ریال
 • پایه سنواتی سال ۹۸: ۷۰۰ هزار ریال
 • حق مسکن سال ۹۸: ۱ میلیون ریال
 • بن کارگری: ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال

این در حالی  است که حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷، ۱۱ میلیون ریال تعیین شده بود با حق مسکن چهارصد هزار ریالی و بن خواربار  ۱۱۰ هزار تومانی. به نظر می رسد حداقل حقوق سال ۹۹ کارگران، ۲۰ میلیون ریال در ماه باشد

میزان افزایش حقوق و دستمزد کارمندان دولت و کارگران مشمول قانون کار در سال ۱۳۹۹، هر چقدر هم که باشد، باز کم تر از میزان رشد تورم در ایران است و ان ها باز هم شاهد کوچک تر شدن سفر خود خواهند بود. مگر این که شاهد اتفاقی از سوی دولت برای کمک فوری و گسترده به اقشاری باشیم  که زیر خط فقر هستند و درآمدشان، کفاف مخارجشان را نمی‌کند. با افزایش تورم در سال ۹۹ و تدوام رکود سال۹۸ به سال ۹۹، طبق روال ۲۰ ساله اخیر، قیمت های سهام در بازار بورس ایران مجددا افزایش خواهد یافت و شاهد سودهای شیرنی یرای سهامداران صبور در سال ۹۹ خواهیم بود.

اگر قصد دارید تا سرمایه شما بیش از تورم افزایش یابد، سرمایه گذاری روی سهام پیشرو و استراتژيک بازار بورس را فراموش نکنید که مثل سال  ۹۸، سودهایی به مراتب بیشتر از بازار موازی (ارز-سکه-طلا-خودرو-مسکن) به سهامداران خواهد داد. شاخص کل بورس ایران از مهر  ۹۷ که شاهد دلار ۱۹ هزار تومانی بودیم تا مهر  ۹۸ که شاهد دلار ۱۱ هزار  تومانی بودیم، از ۱۶۰ هزار واحد به ۳۲۰ هزار  واحد رسید و انتظار می رسد شاخص کل با تداوم روند صعودی خود، به مرز ۵۰۰ هزار واحد تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی برسد که این یعنی افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بسیاری از سهام در بازه کم تر از ۲ سال.

آخرین خبرها درباره حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان و بازنشستگان و مستمری بگیران و فرهنگیان در سال  ۹۹ را در محاسبان تلاشگر خبره دنبال کنید. هر  اعتراضی به میزان افزایش حقوق دارید، از طریق این لینک به شورای عالی کار و از طریق این لینک به مجلس شورای اسلامی اطلاع دهید.

نوشته افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر است ؟ اولین بار در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره پدیدار شد.

افزایش حقوق و عیدی کارگران در سال ۹۹ مثل روال همیشه، در روزهای پایانی سال در نشست شورای عالی کار با حضور نمایندگان بخش  خصوصی و دولت و سازمان تامین اجتماعی تعیین می شود. حداقل حقوق سال ۹۸ با بیش  از ۳۶ درصد افزایش به نسبت سال ۹۷، ۱ میلیون و ۵۱۶ تومان اعلام شد
نوشته افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر است ؟ اولین بار در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *